Etimesgut Halı Yıkama İnternet Şubemiz

0312 279 40 04 - 0543 494 07 83

Etimesgut Halı Koltuk Yıkama | Etimesgut Seccade Yıkama | Etimesgut | Etimesgut Halı Yıkama | ETİMESGUT HALI YIKAMA | HALİYİKAMA ETİMESGUT | Etimesgut Halı Yıkamacı | Etimesgutdaki Halı Yıkamacı | Etimesgut Halı

Halı Seccade Yıkama

Halı Seccade Yıkama

ETİMESGUT HALI YIKAMADA SECCADE YIKAMA : 
    Etimesgut halı yıkama olarak yün, ipek olan seccade halılarının yıkamasını özenle yapıyoruz. Ayrıca evinizin diğer halıları ile yıkamaya verdiğiniz zaman seccadenizden yıkama ücreti almıyoruz. Etimesgut halı yıkamada seccade yıkama, diğer yün halıların yıkama kategorisinde yıkanır. 
  Üzerinde secdeye varılan, yani namaz kılmakta kullanılan küçük halı, kilim cinsinden sergi. Seccade, Arapça ’secde’ kelimesinden türemiştir. Lügatte çok secde yapan veya secde yapılan yer manasınadır. Müslümanların namaz kılmak için yere serdikleri, yolculukta yanlarında bulundurdukları halı, kilim cinsinden veya hayvan postundan yapılmış sergi; ayrıca iş yerlerinde bulundurdukları tahtadan, hasırdan yapılmış namazlıklara da bu isim verilir. Seccade, Müslümanların bütün sanat kollarında en güzel misallerini verdikleri dönemlerde, dokuma sanatında önemli bir yer tutmuştur. Bilhassa 15. yüzyıldan sonra, paha biçilmez güzellikte seccadeler dokunmuştur. Dünyanın en eski üç seccadesi halen İstanbul Türk veİslam Eserleri Müzesinde saklanmakta olup, Konya Alaeddin Camiinden getirilmiştir. Seccade sanatı, Türk, İran ve Hint dokuma sanatında ayrı ayrı karakter göstermiştir. Bunun yanında belli dönemlerde ve belli bölgelerde dokunan seccadeler arasında ortak özelliklere rastlamak mümkündür. Bunlar Uşak bölgesi seccadeleri, Konya ve Bergama bölgeleri seccadeleri, Kula seccadeleri, Kırşehir, Gördes, Ladik bölgeleri seccadeleri gibi. Doğuda Siirt ve Van bölgesinde yapılan kıl seccadeler de meşhurdur. Anadolu dışındaİran, Kafkas, Semerkand, Buhara, Afganistan ve Belucistan seccade yapılan önemli yerlerdir. İslamiyette esas olan temizliktir. Kalben temiz, bedenen temiz bir Müslüman, ibadetini istediği temiz bir yerde yapabilir. Namazı seccade üzerinde kılmak mecburiyeti de yoktur. Yüzyıllardır namaza ayrı bir hürmet gösteren atalarımız, temizliği kat’i olarak bilinen seccadeler üzerinde namazlarını kılmayı adet haline getirmişlerdir. Binbir emek ve göz nuru ile dokunan ve işlenen seccadeler halen Anadolu’daki genç kızların sandıklarına koydukları ilk çeyizleridir. Yine eskiden damada hazırlanan bohçanın ilk konan eşyasıdır. Seccadeler namaz kılanın dikkatini dağıtmaması, kalbini meşgul etmemesi için çok süslü yapılmazlar. Yere serildikleri için üstlerine ayet-i kerime, hadis-i şerif, kabe ve cami resimleri konmaz. Muteber din kitapları bunların uygun olmadıklarını, böyle yapılmasına izin verilmediğini bildirmektedir.

Yukar k
Yukar k