Etimesgut Halı Yıkama İnternet Şubemiz

0312 279 40 04 - 0543 494 07 83

Etimesgut Halı Koltuk Yıkama | Etimesgut Taşpınar Halısı Yıkama | Etimesgut | Etimesgut Halı Yıkama | ETİMESGUT HALI YIKAMA | HALİYİKAMA ETİMESGUT | Etimesgut Halı Yıkamacı | Etimesgutdaki Halı Yıkamacı | Etimesgut Halı

Taşpınar Halısı Yıkama

Taşpınar Halısı Yıkama

ETİMESGUT HALI YIKAMA FİRMANIZDA TAşPINAR HALI YIKAMA :
  Etimesgut halı koltuk yıkama firması olarak güzide illerimizden Aksaray 'da halen üretimi yapılmakta olan tarihi Taşpınar halılarının temizliğini ve bakımını yapıyoruz. Etimesgut halı yıkama el dokuması yün halıların yıkanması konusunda her zaman duyarlı ve tecrübesi ile en güzel temizliği yapar.
Etimesgut halı yıkama Taşpınar Halıları Hakkında Genel Bilgi :
    Taşpınar, Aksaray’a 27 km. uzaklıkta, Aksaray-Adana yolu üzerinde bulunan bir kasabadır. Coğrafi konumu itibariyle Taşpınar, Konya ovasına nazaran yüksek bir tepe üzerine kurulmuştur. Halkın büyük bir bölümü ovada ve Hasan Dağı eteklerinde bulunan yaylalarda yaşar.
    Taşpınar kasabası bulunduğu yöre itibariyle ilk çağdan başlayarak bir yerleşim birimi olmuştur. Bu Sardes-Ninova tarihi ticaret yolunun kalıntılarından anlaşılmaktadır. Yöre sakinleri Taşpınar adının “Taş Mağara”dan geldiğini söylüyorlarsa da bunu destekleyecek tarihi kayıtlara rastlanmamıştır. Taşpınar adının Yavuz Sultan Selim döneminde konulduğu düşünülmektedir. Yörede Roma, Bizans, Selçuk ve Selçuklu Ermenileri’nin ortaklaşa bastıkları paraların bulunması, bölgenin bu dönemlerde canlı bir ticaret ve yerleşim merkezi olduğuna işaret etmektedir.
    Aksaray’da halının ne zaman ve kim tarafından dokunmaya başlandığı kesin değildir. Fakat İbn-i Batuta Seyahatnamesi’nde, “Aksaray halılarının ilk kaynağı Tokarız ve Taşpınar’dır.” denir. Seyahatnamede ayrıca, renklerinin solmazlığı ile meşhur bu halıların Suriye, Irak, Mısır, Hindistan, Çin ve Türk ülkelerine ihraç edildiği de yazar. şehir, dokuma geleneğini Selçuklu döneminde olduğu gibi Osmanlı döneminde de devam ettirmiştir. Sultan Abdülaziz devrinde yayınlanan H. 1292 M. 1875 tarihli Konya Salnamesi’nde, Niğde sancağının “Mahsulat-i Araziyesi” başlığı altında Niğde yöresinin o dönemdeki tarım ve sanayi ürünleri verilmektedir. Burada haşhaş, yağ, kitre, kök boya, finik, güz yapağısı, kilim, halı, halı yastık, terki heybesi, çarşı heybesi maşallah, kıl işi, çadır, kıl harar, köstek, vb. dokuma ve dokuma ile ilgili malzemeler belirtilmiştir.
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etimesgut halı yıkama , etimesgut hali yikama , etimesgut halıyıkama , Etimesgut halıyıkamacı , ETİMESGUT HALI YIKAMA , HALI YIKAMA ETİMESGUT , halı yıkama etimesgut

Yukar k
Yukar k